English Türkçe
Description

Manisa Kalıp ve Makina İmalatçıları Derneği (MAKİM) tarafından 3. MAKİM Kalıpçılık Zirvesi yapıldı. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Salonunda yapılan zirveye Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, Celal Bayar Üniversitesi akademisyenleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan MAKİM Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Arslan, MAKİM kuruluşundan bugüne kadar birbirine rakip olan üyeler arasında dostluğu ve dayanışmayı pekiştiren, iş potansiyelini büyütmeyi hedefleyen bir yapı olduğunu belirterek sözlerine başladı. MAKİM’in sadece Manisa’da kurulan ve sadece Manisa’dan üye kabul eden bilgi ve tecrübeyi dünya ile paylaşan bir yapı olduğunu vurgulayan Arslan, 2. Makim Kalıpçılık Zirvesi’nden günümüze kadar gerçekleştirilen yurtdışı faaliyetleri, eğitim faaliyetleri, UR-GE Projeleri ve teknik eleman problemini çözme girişimi olan Yunusemre Mesleki Eğitim Merkezi Makim Şubesi yapılanmasından bahsetti. Covid-19 sebebi ile 2020 yılının mart ayından sonra fiili olarak yurtdışında bulunamadıklarını belirten Arslan,” Yurtdışına çıkamadığımız günlerde bu açığı  kapatmak amacı ile Türkiye’nin en büyük ikili iş görüşmeleri organizasyonunu gerçekleştirdik, Makim üyelerinden 18 firmanın katıldığı organizasyona 7 ülkeden 15 farklı beyaz eşya firması katılım gösterdi. Toplamda 120 görüşmenin tamamlandığı organizasyonun çıktılarını görmeye başladık.” Dedi.

Organizasyona ev sahipliği yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Yılmaz, Manisa Türkiye’nin yükselen yıldızı olduğunu belirtti. Yılmaz, “Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1963 yılında ortaya koyduğu irade ile bugün Avrupa’da ve dünyada organize sanayi bölgesi anlamında ve sanayileşme noktasında Türkiye’de ve çevresindeki illere örnek olmuş bir ildir. Ben şuna inanıyorum ki bugünkü konumundan çok daha farklı noktaya gelecek. Türkiye üreten ve adından söz ettiren bir ülke haline gelecek. ” dedi. Yılmaz, Saruhanlı Develi’ye yapılacak olan OSB hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz , Manisa Valiliği olarak yapılan kalıpçılık ve makina kümelenme çalışmalarından bahsetti “2015 yılında Valiliğimiz destekleri ile ilimizdeki Kalıpçılık ve Makine kümelenme çalışması başlamıştır. Geçen süre zarfında kümelenme çalışması birçok farklı organizasyon ve sektör temsilcilerinin çalışmaları sonucunda dernek çatısı altında yürütülmüştür. Geçen yıl yapılması planlanan ancak Covid-19 sebebi ile bu sene gerçekleştirilen 3. Makim Kalıpçılık Zirvesi’nin ana başlığı ‘Otomotiv’ olarak belirlenmiştir. Sektör temsilcileri, Manisa Celal Bayar Üniversitesi akademisyenleri/öğrencileri, ana/yan sanayi yetkililerini bir araya getiren 3. MAKİM Kalıpçılık Zirvesi, kalıpçılık sektörünün dinamiklerini ve sektörde meydana gelen teknolojik gelişmeleri konu alması açısından büyük öneme sahiptir. Düzenlenen bu zirve; makine ve kalıp sektöründe farkındalığı artıracaktır. Firmalar arasında beraberlik, dayanışma, bilgi alışverişi ve yardımlaşmayı sağlama, üretimde ulusal ve uluslararası norm ve standartlara ulaşma hedeflerine yol gösterici olacaktır. Ülkemizde üretilecek olan yerli ve milli otomobil çalışmaları da sektörün gelişimine ve ilerlemesine, yeni teknolojilerin üretimine ve Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlayacaktır.  Bu vesileyle zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen tüm paydaş kurumlara teşekkür eder, zirvenin sektörün gelişimine katkı sağlamasını temenni ederim” diye konuştu.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve tam gün süren Kalıpçılık Zirvesi’nin öğleden sonraki bölümünde ise zirveye davet edilen konuklar otomotiv sektörü başta olmak üzere sektördeki son gelişmeler hakkında katılımcılara detaylı bilgilendirmede bulundular.

Diğer Haberler

25 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşen MAKİM 6. Kalıpçılık Zirvesi'nin ana konusu 'Otomasyon ve Mobilite' idi.Zirvemiz bu yıl otomasyon ve mobilite konusunda ...
Makimden Haberler
30/04/2024
MAKİM Geleneksel İftar Organizasyonumuz Biel Makina ve Ege Lazer Jet sponsorluğunda gerçekleştirilmiştir. Programımıza Yunusemre Belediye Başkanı Sn. Mehmet ...
Makimden Haberler
27/03/2024
Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 6.Kümelenme Konferansı UR-GE Toplantısı'na Genel Sekreterimiz Kemal Denizaslanı katıldı.
Makimden Haberler
17/02/2024
Dernek binamızda” Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (HUKD) “ yönetim kurulu üyelerini ağırladık.
Makimden Haberler
07/02/2024
Makim’in 10.yıl yemeği, değerli iş insanlarımızın katılımıyla gerçekleşti.
Makimden Haberler
09/12/2023
Dernek üyelerimiz 1-4 Ekim 2023 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde düzenlenen Automechanica 2023 fuarına ziyarette bulundular. ...
Makimden Haberler
07/11/2023